Müşteri Hizmetleri
(0 212)577 75 52

Yetenek Yönetimi

Gelişim ve Öğrenme

Eğitim ve Gelişim faaliyetlerimizde şirket stratejileri doğrultusunda Çalışanlarımızın Yönetim, Mesleki ve kişisel gelişimlerine yatırım yapılması hedeflenir.Eğitim ve gelişim ihtiyaçlarımız ise performans değerlendirme sonuçları, kariyer ve yedekleme planlarına ayrıca işe ve pozisyona özel olarak belirlenir.

Eğitimlerimizde dış eğitmenlerle birlikte, kendi çalışanlarımız arasından tespit ettiğimiz iç eğitmenlerimizden de yararlanılmaktadır. Çalışanlarımızın başladığı gün gerçekleşen kapsamlı oryantasyon eğitimi ve sonrasında” sürekli gelişim” modelimiz ile eğitimlerimiz devam etmektedir.


Performans Yönetimi

Performans değerlendirme sistemimiz, hem Hedef ve hem de Yetkinlik bazlı değerlendirmeden oluşur. Böylece şirket ve departman hedeflerinin, çalışanlarımızın hedefleri ile entegre edilmesi, çalışanlarımızın potansiyel ve performanslarının tespit edilmesi amaçlanmaktadır.

Performans değerlendirme sistemimiz;

  • Çalışanlarımızın gelişimlerinin izlenmesinde ve gelişim planlarının yapılmasında,
  • İnsan kaynağı planlamasının yapılmasında,
  • Performansa bağlı prim sisteminin yürütülmesinde, kullanılmaktadır.

 

İnsan Kaynakları Planlaması (Kariyer Yönetimi)

Bizim Toptan Satış Mağazaları olarak Türkiye’de 140’dan fazla noktada bulunmaktayız. Her bir şubemiz bir okul olma misyonu taşımaktadır. Hızlı büyüyen organizasyonumuzda her çalışanımız için yaptığımız İnsan Kaynakları Planlaması kapsamında Holding anlayışımız olan “Önce Biz” ilkesini desteklemekteyiz.  Önce Biz; İhtiyaç duyduğumuz tüm pozisyonlarımızda mevcut çalışanlarımızın öncelikli olarak değerlendirilmesi ilkesidir.